Chirurgia miękka zwierząt. Najczęściej wykonywane zabiegi

Odpowiedzialni właściciele psów i kotów wiedzą, że kiedy pupil choruje, kluczowe są trafna diagnoza i właściwa metoda leczenia. To ważne także w przypadku problemów, wymagających interwencji chirurgicznej. W artykule omówimy najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii miękkiej zwierząt.

Jakie są zasady wykonywania zabiegów chirurgii miękkiej zwierząt?

Problemy zwierząt, wymagające interwencji chirurga, nie zawsze są w porę identyfikowane przez opiekunów. Dlatego, kiedy pupil niedomaga lub na jego ciele pojawiają się niepokojące zmiany, należy udać się z wizytą do lecznicy, takiej jak np. Gabinet Weterynaryjny Strażacka w Ożarowie Mazowieckim, gdzie – po wykonaniu badań – lekarz postawi diagnozę i zdecyduje o wyborze metody leczenia. Jeśli uzna, że terapia zachowawcza nie przyniesie poprawy i konieczna jest operacja, wymagane będą dodatkowo badania, takie jak morfologia oraz biochemia krwi. Niejednokrotnie wskazana bywa także konsultacja kardiologiczna i EKG, zwłaszcza w przypadku zwierząt-seniorów. Dopiero na tej podstawie pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. O ile nie jest konieczne natychmiastowe działanie, jego termin ustala się tak, aby opiekun mógł być do dyspozycji swego psa lub kota przez kilka dni po operacji. To ważne, gdyż – zależnie od rodzaju interwencji – zwierzę będzie wymagało w tym czasie wzmożonej opieki przez większą część doby. Dotyczy to także rutynowych zabiegów planowanych, takich jak kastracje czy sterylizacje. Zabieg, z udziałem anestezjologa, wykonuje specjalista chirurgii miękkiej zwierząt. Lekarze decydują o wyborze bezpiecznej metody znieczulenia – coraz częściej jest to narkoza wziewna.

Jaki zakres obejmuje chirurgia miękka zwierząt?

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii miękkiej zwierząt należą:

  • kastracje i sterylizacje,
  • usuwanie guzów i operacje onkologiczne,
  • usuwanie kamieni z pęcherza moczowego,
  • usuwanie ciał obcych z przełyku,
  • operacje skrętu żołądka,
  • usunięcie śledziony.

Ponadto chirurgia miękka to także szycie ran czy zabiegi z zakresu położnictwa – cesarskie cięcia u suk i kotek, ratujące życie rodzącej samicy oraz miotu.

Podsumowując temat, można śmiało stwierdzić, że zabiegi chirurgii miękkiej odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i ratowaniu życia zwierząt domowych.

Leave a Comment